معرفي رشته و منابع ارشد مديريت و برنامه ريزي محیط زیست


گروه آموزشی برنامه ریزی ، مدیریت  و آموزش محیط زیست  از سال 1372 شمسی با پذیرش دانشجو در مقطع  کارشناسی ارشد تحت عنوان برنامه ریزی ، مدیریت و آموزش محیط زیست در دانشگاه تهران آغاز به کار کرد و از سال 1392 در سه گرایش‌ مجزا با عناوین برنامه ریزی محیط زیست، مدیریت محیط زیست و آموزش محیط زیست دانشجو می‌پذیرد. از سال ۱۳۸۱ شمسی نیز دوره دکتری برنامه ریزی محیط زیست در این گروه راه اندازی شده‌است.

دانش آموختگان این رشته زمینه علمی لازم برای برنامه ریزی و اجراء در محیط زیست و یا مدیریت محیط زیست و یا آموزش محیط زیست را به شرح زیر کسب می‌کنند.

تفکر و نگرش زیست محیطی و قدرت در به کارگیری نگرش‌ها. دیدگاه مدیران کارآمد در بهره وری منطقی از منابع محیط زیست. رشد، اتکاء قوه ابتکار و تصمیم گیری در رابطه با ارزیابی، برنامه ریزی یا مدیریت و اداره منابع محیط زیست. دانش کافی در جهت تدوین و اجرای صحیح برنامه‌های توسعه در سطوح شهری، روستایی، عشایری، ناحیه‌ای.، ناحیه‌ای منطقه‌ای و ملی، دانش کافی در هدایت و اجرای برنامه‌های آموزش محیط زیست.

دانش آموختگان دوره کارشناسی ارشد و دکتری برنامه ریزی محیط زیست می‌توانند در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی به عنوان هیاًت علمی آموزشی و یا پژوهشی به تدریس یا پژوهش مشغول شوند. همچنین در برنامه ریزی‌های منطقه‌ای طرح ریزی کالبدی، آمایش سرزمین و ارزیابی پیامدهای زیست محیطی توسعه و در برنامه ریزی‌های علمی و اجرایی سازمان‌های مختلف مانند سازمان مختلف محیط زیست، وزارت کشور، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنایع و معادن، وزارت مسکن و شهرسازی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، وزارت نفت، شهرداری‌ها و مهندسان مشاور مشارکت کرده و آنها را در برنامه ریزی‌ها، اجرا ومدیریت طرح‌های پژوهشی و اجرایی یاری دهند. به علاوه دانش آموختگان مدیریت محیط زیست می‌توانند مدیریت بخش محیط زیست، ارگان‌ها، نهادها، سازمان‌های دولتی و خصوصی را بر عهده گیرند.


+ نوشته شده در  یکشنبه یکم خرداد ۱۳۹۰ساعت 10:44  توسط متین  |